Close this search box.

The Europe Challenge 2024

#The Europe Challenge

W dniach 25 – 27 września 2024 r. odbył się zjazd bibliotekarzy i instytucji biorących udział w międzynarodowym projekcie The Europe Challenge 2024 Europejskiej Fundacji Kultury w Amsterdamie. Naszą bibliotekę szkolną reprezentowały panie Karina Godlewska-Sobótka oraz Magdalena Parzuchowska. Podczas prezentacji projektu biblioteki pt. „Działania biblioteki szkolnej na rzecz zrównoważonego rozwoju” zostały przedstawione działania z partnerem lokalnym @Klub Senior + w Płońsku. W projekcie nie zabrakło praktycznych rozwiązań pokazujących troskę o naszą planetę. Poprzez warsztaty „Las w szkle”, Czytanie na Polanie, wycieczki i imprezy integracyjne, kółko literackie, spotkanie z pszczelarzem, organizację terenów pod uprawę roślin włączaliśmy do działania społeczność szkolną oraz zapobiegaliśmy wykluczeniu społecznemu. Dzięki projektowi udało się włączyć do działania ponad 640 osób. Była to społeczność szkolna, fundacje, Wydział ds. Terenów Zielonych Miasta, prywatne firmy. Warto dodać, iż dzięki udziałowi w programie wzbogaciliśmy księgozbiór o pozycje dotyczące przyrody. Każde działanie zawierało ideę szerzenia czytelnictwa oraz szeroko rozumiane działania artystyczne. Zwieńczeniem wszystkich 57 projektów z Europy jest publikacja „How Libraries Survive Thrive. A Guide for Librarians…and Everyone Else in Europe!” w której znalazł się projekt biblioteki szkolnej Szkoły Podstawowej nr 2 im. Jana Walerego Jędrzejewicza w Płońsku. Książka już jest dostępna w naszej bibliotece.