Ratownicy czytelnictwa

W roku szkolnym 2022/2023 Szkoła Podstawowa nr 2 im. Jana Walerego Jędrzejewicza w Płońsku przystąpiła do programu „Ratownicy czytelnictwa” #Wszystkie Ręce Na Pokład# . Działanie polegało na zorganizowaniu wspólnoty edukatorów-liderów, którzy pracują razem, wspierając się wzajemnie, na rzecz upowszechnienia czytania wśród dzieci.
W ramach programu „Ratownicy czytelnictwa” – przeprowadzono wiele akcji czytelniczych m.in.:
„Dzień postaci z bajek”, „Dzień pluszowego misia”, „Pokaż jak rodzinnie czytacie książki”, „Książkowy Kalendarz Adwentowy”, „Pochwal się książkowym prezentem bożonarodzeniowym”, Szkolna Strefa Bookcrossingu,”Siejemy Nasiona Czytelnictwa”, „Czytanie na Polanie, „Jak nie czytam, jak czytam”, Czytelniczy poranek z akcją #TataTeżCzyta!,
Zaprosiliśmy do biblioteki szkolnej:
– Yvette Żółtowską-Darską – autorkę książek o piłkarzach, dwa spotkania literackie,
– „Klub Senior +” – Seniorzy zaprezentowali utwory J. Tuwima i J. Brzechwy dla poszczególnych klas. Gośćmi specjalnymi byli: Burmistrz Płońska Andrzej Pietrasik, Dyrektor Biblioteki Miejskiej w Płońsku Bożena Kaliściak, Dyrektor Gminnej Biblioteki w Sochocinie Renata Krawczyk(bibliotekarz roku 2022-rejon mazowiecki).
– Teatr Miejsca – Teatrzyk Kamishibai z baśniami H. Ch. Andersena „Brzydkie Kaczątko, „Dzielny ołowiany żołnierzyk”.
Nawiązaliśmy współpracę z grupą teatralną działającą przy Zespole Szkół nr 2 w Płońsku. Dzięki zaangażowaniu nauczycieli i uczniów wspólnie przygotowaliśmy przedstawienie pt. : Bajkowy ambaras”.
W ramach działania wokół programu Ratownicy czytelnictwa odbyły się trzy spotkania ze szkołami partnerskimi z Bułgarii, Węgier i Litwy. Wspólny temat – „Smok w literaturze i kulturze”. Podczas spotkań online nastąpiła wymiana doświadczeń czytelniczych.
Przeprowadzono 48 zajęć bibliotecznych w tym lekcja on-line „Spotkanie z książką. Klub Młodego Programisty.”
Po przeprowadzeniu każdej akcji i wydarzenia umieszczaliśmy posty na szkolnym Facebooku.
Dzięki działaniom wszystkich zaangażowanych rodziców, uczniów i nauczycieli szkoła otrzymała Certyfikat „Ratowników czytelnictwa” #Wszystkie Ręce Na Pokład#.