Priorytet 3 „Narodowego Programu Rozwoju Czytelnictwa 2.0” na lata 2021 – 2025

Narodowy Program Rozwoju Czytelnictwa 2.0 to największy w Polsce program skierowany jednocześnie do bibliotek, jak i czytelników. Zasadniczym celem jest propagowanie czytelnictwa wśród dzieci i młodzieży, rozwijanie zainteresowań czytelniczych, wybieranie książki zamiast innej opcjonalnej formy spędzania wolnego czasu, uczestnictwo w imprezach czytelniczo- kulturalnych, a także współpraca z innymi bibliotekami.
Jest to już drugi taki program ministerialnego wsparcia dla naszej szkolnej biblioteki – pierwszy, szkoła realizowała w roku 2015.
Narodowy Programu Rozwoju Czytelnictwa w Szkole Podstawowej nr 2 im. J. W. Jędrzejewicza  rozpoczęliśmy w kwietniu 2022r. przygotowaniem wniosku. Po otrzymaniu środków finansowych zakupiliśmy 816 woluminów w tym 12 audiobooków dla uczniów o szczególnych potrzebach edukacyjnych. W celu promocji NPRCZ oraz zainteresowania uczniów książką i czytelnictwem, nasza biblioteka szkolna podejmowała wiele różnorodnych działań, takich jak np.: lekcje biblioteczne, akcje czytelnicze, konkursy, wystawy książek czy spotkania literackie.
W efekcie przystąpienia do Narodowego Programu Rozwoju Czytelnictwa, nasza biblioteka szkolna nie tylko wzbogaciła swój księgozbiór i poszerzyła swoją ofertę. Liczymy na to, że zakupione nowości czytelnicze i liczne działania biblioteki przyczynią się do znacznego wzrostu zainteresowania książką wśród uczniów. Bogata oferta nowych, ciekawych tytułów daje nam pewność, że każdy nasz czytelnik na pewno znajdzie coś dla siebie.