Szukaj
Close this search box.

Program Edukacyjny „BIBLIOTEKA DOBRE MIEJSCE DLA CZŁOWIEKA”

Program Edukacyjny „BIBLIOTEKA DOBRE MIEJSCE DLA CZŁOWIEKA

W roku szkolnym 2023/2024 biblioteka szkolna w Szkole Podstawowej nr 2 im. Jana Walerego Jędrzejewicza w Płońsku, prowadziła ogólnopolski, roczny program  edukacyjny – „BIBLIOTEKA – DOBRE MIEJSCE DLA CZŁOWIEKA” zainicjowany przez miesięcznik nauczycieli bibliotekarzy – „Biblioteka w szkole”.

W ramach tego programu biblioteka szkolna SP2 zorganizowała pięć działań, które przyczyniły się do wzrostu aktywności i zainteresowań czytelniczych uczniów, tj.: cztery działania sugerowane przez organizatora :

„KLUB POŻERACZY KSIĄŻEK” – Uczniowie ubiegający się o tytuł „Pożeracza Książek” musieli przeczytać pięć sugerowanych przez organizatora pozycji książkowych i wykonać dwa wybrane wyzwania czytelnicze, jak np. wykonanie ilustracji do przeczytanej książki lub zaprojektowanie okładki, przyprowadzenie do biblioteki kolegi, który jeszcze nie korzystał z biblioteki, czy też polecanie innym przeczytanych przez siebie książek. W 100 procentach udało się to dziesięciu osobom. Uczniowie ci otrzymali dyplomy i odznaki Klubu Pożeraczy Książek oraz inne drobne upominki.

– Akcja czytelnicza BOOKFLIX, to działanie prowadzone od grudnia 2023r, do końca maja 2024r. Akcja polega rekomendowaniu innym czytelnikom przeczytanych przez siebie książek. Zgłoszone przez czytelników propozycje książkowe były zamieszczane na ekspozycji akcji BOOKFLIX. Aby wziąć udział w akcji należało napisać na przygotowanym druku kilka słów o polecanej przez siebie książce i przynieść ją do nauczyciela bibliotekarza w celu zeskanowania okładki. Czytelnik mógł polecać zarówno książki, które posiada w biblioteka szkolna, jak i książki z innych źródeł.

– Akcja czytelnicza „W BIBLIOTECE DAMY CI SPOKÓJ” – miała ona na celu promowanie biblioteki szkolnej nie tylko jako miejsca do którego przychodzi się po lektury, ale i miejsca, w którym można miło i pożytecznie spędzić czas. Uczniowie Szkoły Podstawowej nr 2 w Płońsku mogli przychodzić do biblioteki na każdej przerwie, żeby m. inn.:  poczytać, skorzystać z księgozbioru podręcznego, pograć w szachy lub inne gry planszowe, wykonać jakąś prace plastyczną, albo po prostu porozmawiać z rówieśnikami.

OGÓLNOPOLSKIE WYBORY KSIĄŻEK – akcja zorganizowana przez branżowy miesięcznik „Biblioteka w Szkole” wraz ze środowiskiem bibliotek z całej Polski, która miała na celu zbadanie prawdziwych preferencji czytelniczych dzieci i młodzieży z całej Polski w maju i czerwcu b.r.

Dodatkowym działaniem było zorganizowanie zajęć: ESCAPE ROOM W BIBLIOTECE – Uczniowie podzieleni na trzy zespoły – zielony, czerwony i niebieski, odszyfrowywali zakodowaną wiadomość – Cytat autorstwa Walta Disneya. Po rozwiązaniu każdej zagadki z zakresu wiedzy geograficznej (kierunki świata), języka polskiego (ortografia) i matematyki (tabliczka mnożenia), zespoły otrzymywały od nauczyciela wskazówki do odkodowania wiadomości. Wreszcie udało się! Grupa „Zielona” pierwsza odszyfrowała hasło, które brzmiało: „Jeśli możesz sobie coś wymarzyć, możesz to zrobić”.

Koordynatorem programu „BIBLIOTEKA, DOBRE MIEJSCE DLA CZŁOWIEKA” w SP nr 2 w Płońsku była Małgorzata Morawska – nauczyciel biblioteki szkolnej.

https://biblioteka.pl/program/sprawozdanie/Szkola-Podstawowa-nr-2-im-Jana-Walerego-Jedrzejewicza-w-Plonsku/5a0b7bc1-b8d5-4572-ab0c-55335fa805b6

 

 

 

 

Do wakacji zostało

Dni
Godziny
Minuty
Sekundy