Close this search box.

„Las w szkle”

#TheEuropeChallenge

W ramach realizacji projektu „Działania biblioteki szkolnej na rzecz zrównoważonego rozwoju” The Europe Challenge 2024 Europejskiej Fundacji Kultury uczniowie klas ósmych uczestniczyli w kolejnych warsztatach pt. „Las w szkle”. Wyciszenie, relaks, skupienie to wrażenia jakich doświadczyli ósmoklasiści. Warto zauważyć, że te uczucia są na pewno potrzebne nastolatkom w ostatniej klasie szkoły podstawowej.

“The Europe Challenge is an annual programme that brings together libraries and communities across Europe to address pressing challenges in their local areas. The programme was first launched in 2020 by the European Cultural Foundation and partners. The Europe Challenge, is supported by Fondazione Cariplo, the Scottish Library and Information Council and by public funding through Arts Council England.”