Żonkile-19.04.2023

W dniu 19.04.2023r. nasza szkoła włączyła się w obchody 80 rocznicy wybuchu powstania w getcie warszawskim oraz udziału w akcji społeczno- edukacyjnej „Żonkile” organizatorem , której jest Muzeum Historii Żydów Polskich POLIN. 11 edycja #AkcjiŻonkile, odbywa się pod hasłem „Łączy nas pamięć”, które podkreśla siłę wspólnoty, znaczenie solidarności, potrzebę dialogu ponad podziałami, dlatego dla uczniów szkoły, która ma tytuł „Szkoły Dialogu” pamięć o przeszłości i historii dwóch narodów jest jedną z nadrzędnych wartości. W ramach obchodów na lekcjach plastyki wszyscy uczniowie klas siódmych wykonali papierowe żonkile, które symbolizują zbiorową pamięć o największym zbrojnym zrywie Żydów podczas II wojny światowej. Chętni uczniowie z klas 7a, 6c i 6d przygotowali prezentacje multimedialne na temat tych dramatycznych wydarzeń z 1943 r. Uczniowie klasy 6c, 8 c ,7a i 8b, 8e na lekcji historii i wiedzy o społeczeństwie wzięli udział w zajęciach realizowanych wg scenariusza przygotowanego przez organizatorów – poznali postać Marka Edelmana oraz historię powstania w getcie warszawskim widzianą oczami świadka historii, a przedstawioną w reportażu „Zdążyć przed Panem Bogiem” autorstwa Hanny Krall. Podsumowaniem zajęć były filmy przygotowane przez Muzeum Polin: komentarz historyczny i „Nie było żadnej nadziei. Powstanie w getcie warszawskim 1943”.