Udział w programie Szkoła Dialogu.

Nasza szkoła przystąpiła do projektuj Szkoła Dialogu organizowanego przez Forum Dialogu czyli największą i najstarszą polską organizację pozarządowa zajmująca się dialogiem polsko-żydowskim. W programie Szkoła Dialogu uczestnicy poznają polsko- żydowskie dziedzictwo, szczególnie w miejscach swego zamieszkania. Odkrywają zapomniane fakty dotyczące żydowskich mieszkańców, którzy niegdyś współtworzyli społeczny krajobraz naszej miejscowości. Samodzielnie odszukują i rekonstruują lokalne dziedzictwo żydowskie, upamiętniając historię Żydów w miejscach, w których sami mieszkają. Od września do grudnia br. uczniowie kl. 7c będą uczestniczyć w cyklu warsztatów prowadzonych przez edukatorów z Forum Dialogu. Podczas ich trwania będą poznawać zwyczaje, kulturę, święta, życie codzienne polskich Żydów, holocaust oraz ich rolę w społeczności Płońska. Warsztaty są też okazją do doskonalenia pracy w grupach i poszerzenia wiedzy o historii Płońska. Efektem projektu będzie opracowanie i zorganizowanie wycieczki po Płońsku podczas, której uczestnicy zaprezentują miejsca związane z historię płońskich Żydów, przygotują ulotki informacyjne i rozpropagują zdobyte przez siebie informacje w środowisku lokalnym. Szkoła Dialogu uczy też o współczesnej społeczności żydowskiej i wyzwaniach, jakie niesie życie w wielokulturowym społeczeństwie. Daje więc kompetencje potrzebne do sprostania wyzwaniom współczesnego świata. Koordynatorem projektu jest nauczycielka historii Danuta Szczepek.