Spotkanie z pszczelarzem

Dnia 16 marca 2023 roku w Szkole Podstawowej nr 2 im Jana Walerego Jędrzejewicza odbyło się spotkanie uczniów czterech klas (siódmych i ósmych) z pszczelarzem w ramach zajęć z doradztwa zawodowego. Pan Sławomir Trzybiński jest pszczelarzem zawodowym, prowadzi pasiekę liczącą 1000 rodzin pszczelich i chętnie dzieli się swoją wiedzą zarówno z dorosłymi, jak i z młodzieżą. Jest też autorem kilku podręczników z zakresu pszczelarstwa.

Chów i hodowla pszczół to bardzo ciekawe zajęcie, a w kontekście zawodu doskonały sposób na życie, dający również satysfakcję finansową. Pszczelarzem może zostać każdy, ale jeszcze lepiej, gdy człowiek opiekujący się pszczołami będzie miał odpowiednie kwalifikacje zawodowe. W zawodzie pszczelarza można się kształcić na poziomie kwalifikacyjnego kursu zawodowego, technikum pszczelarskiego lub studiów wyższych na wydziale zootechnicznym i ogrodniczym. Praca pszczelarza jest bardzo ciekawa ze względu na egzotykę pszczół. Biologia tego gatunku jest tak interesująca, że każdy pszczelarz jest pasjonatem tego zawodu. Pszczelarz pracuje w systemie sezonowym, gdyż życie pszczół jest ściśle powiązane z następującymi po sobie porami roku. Dużo czasu spędza się w pasiece w miesiącach wiosennych i letnich, za to jesienią i zimą ma urlop. To wszystko w powiązaniu z fascynacją pszczołami sprawia, że zawód pszczelarza jest fascynujący.

        Młodzież wysłuchała prelekcji z wielką uwagą i w skupieniu. Na razie wielu z nich chce zostać pszczelarzami. Miejmy nadzieję, że pasja zasiana przez naszego wykładowcę na dobre zagości w umysłach niektórych uczniów i miasto Płońsk stanie się wylęgarnią pszczelarskich talentów.

Do wakacji zostało

Dni
Godziny
Minuty
Sekundy
Skip to content