Podsumowanie akcji – „Klasa z empatią”

Od 4 listopada do 2 grudnia nasza szkoła zaangażowała się w akcję „Klasa z empatią” organizowaną przez Stowarzyszenie „Polskie Towarzystwo Mutyzmu Wybiórczego”.  Koordynatorami akcji w naszej szkole była Justyna Michalska i Magdalena Machnacka.  Celem tej akcji było zwiększenie świadomości na temat mutyzmu wybiórczego (selektywnego), jako zaburzeń o podłożu lękowym. Akcja ta cieszyła się dużym zainteresowaniem ze strony wychowawców zarówno klas młodszych jak i starszych. W danym działaniu wzięły udział: świetlica szkolna, zerówka, klasy: 2d, 3a, 3b, 3c, 3d, 4a, 4b, 5e, 6f, 7d. Uczniowie mieli do zrealizowania dwa zadania. W zadaniu pierwszym uczniowie mieli dokończyć zdanie „Boję się…”. Celem tego zadania było wywołanie dyskusji koordynowanej przez nauczyciela na temat tego, jak różne są nasze lęki oraz uzmysłowienie uczniom, że każdy się czegoś boi, że jest to część naszego życia. W zadaniu drugim uczniowie na kartkach papieru odrysowywali swoją dłoń i zapisywali na niej swoje imię i nazwisko.  Celem tego zadania było, napisanie coś miłego na odrysowanej dłoni osoby, do której ona należy.  Kolejnym krokiem tego zadania była koordynowana przez nauczyciela dyskusja o pozytywnych komunikatach kreowanych w naszą stronę, o tym, jak ważne jest, by mówić innym to, co ich motywuje do bycia jeszcze lepszym. Uczniowie naszej szkoły bardzo chętnie angażowali się w każde zadanie zaproponowane przez wychowawcę. Najwięcej entuzjazmu i radości sprawiło zadanie drugie ponieważ uczniowie lubią słuchać pozytywnych komentarzy na swój temat.