Narodowe Czytanie „Balladyny”

Tym razem miłośnicy literatury czytali utwór Juliusza Słowackiego, którego akcja obejmuje cztery dni i toczy się w czasach prehistorycznych koło jeziora Gopło. Historia żądnej władzy, bezwzględnej w swych uczynkach córki biednej wdowy została również zaprezentowana przez uczniów płońskich szkół 5 września w Poświętnem przed Oficyną w pobliżu Sienkiewiczówki. Pomysłowa interpretacja fragmentów dramatu, barwne stroje i niecodzienna atmosfera dostarczyły widzom niepowtarzalnych emocji.

Naszą szkołę reprezentowała Pani wicedyrektor Marianna Kozłowska oraz uczniowie: Julia Kowalska, Antonina Grabowska, Martyna Gołębiewska, Eva Zydlewska, Marcel Nowicki, Nikodem Chyczewski. Swój występ przygotowali pod opieką artystyczną Pani Marzanny Chełmickiej i Pani Ewy Maciątek. W konkursie na najciekawszą stylizację inspirowaną bohaterami „Balladyny” doceniony został Marcel – odtwórca roli Kirkora.

Warto zaznaczyć, ze podczas tegorocznych „Płońskich spotkań z historią” promowano książkę Anny Malickiej „Historia rodziny przez dom pisana” i odsłonięto tablicę pamiątkową poświęconą Zofii Malickiej, która w okresie okupacji prowadziła tajne nauczanie. Chętnie zwiedzano wystawę rysunków, a także oglądano eksponaty w „Muzeum pod chmurką”. Goście skorzystali z zaproszenia na poczęstunek „Czem Poświętne bogate, tem rade”.

Kolejne Narodowe Czytanie już za rok. Coś z epiki, liryki czy znowu dramat? Ciekawe, jaki tytuł zaproponuje Para Prezydencka?