Marsz Milczenia

Dyrektor szkoły, nauczyciele i uczniowie kl. 7c wzięli udział w 14 Marszu Milczenia upamiętniającym likwidację płońskiego getta w 1942 roku. Pochód wyruszył z rynku, uczestnicy przeszli na stację PKP, gdzie rozpoczęła się ostatnia podróż tysięcy Żydów do obozów zagłady. W uroczystościach oprócz przedstawicieli władz lokalnych i szkół wzięli udział: dyrektor departamentu kultury Ambasady Izraela w Polsce Mateusz Pigoń, rabin Icchak Rapoport z Warszawskiej Gminy Żydowskiej. Uczestnicy marszu przeszli ulicami miasta do dworca PKP, miejsca ostatniej drogi płońskich Żydów wywiezionych do obozów zagłady. Odegrano hymn Izraela oraz hymn Polski, wysłuchano wystąpienia burmistrza miasta oraz zaproszonych gości. Modlitwę ekumeniczną za zmarłych poprowadzili: rabin Icchak Rapoport oraz ks. dziekan Janusz Rumiński, proboszcz parafii św. Michała Archanioła w Płońsku. Fragmenty wspomnień z płońskiego getta i zapiski przedstawiła młodzież z I LO im. H. Sienkiewicza w Płońsku. Marsz Milczenia, od 5 lat, jest częścią Festiwalu Kultury Żydowskiej, w ramach którego odbywają się wykłady, koncerty czy prezentowane są sztuki teatralne.