sekretariat@sp2plonsk.pl (23) 662-20-28 lub (23) 662-87-66

Narodowy Program Rozwoju Czytelnictwa 2.0

BIBLIOTEKA  SZKOLNA   INFORMUJE

         Miło nam poinformować, że nasza szkoła realizuje Priorytet 3  „Narodowego Programu Rozwoju Czytelnictwa 2.0 na lata 2021 – 2025, którego zasadniczym celem jest propagowanie czytelnictwa wśród dzieci i młodzieży, rozwijanie zainteresowań czytelniczych, wybieranie książki zamiast innej opcjonalnej formy spędzania wolnego czasu, uczestnictwo w imprezach czytelniczo- kulturalnych, a także współpraca z innymi bibliotekami.

Jest to już drugi taki program ministerialnego wsparcia dla naszej szkolnej biblioteki – pierwszy, nasza szkoła realizowała w roku 2015.

       Realizację Narodowego Programu Rozwoju Czytelnictwa w Szkole Podstawowej nr 2 im. J.W.Jędrzejewicza  rozpoczęliśmy w kwietniu 2022r. przygotowaniem wniosku. Wszystkie działania związane z promocją programu, planujemy zakończyć w czerwcu 2023r.   Całą wartość projektu, przeznaczyliśmy na wzbogacenie księgozbioru naszej biblioteki szkolnej. Ogółem otrzymaliśmy 15006,29 zł, z tego: 12 000,00 zł to środki pochodzące z budżetu państwa, natomiast 3006,29 zł to wkład organu prowadzącego. W ramach NPRCZ zakupiliśmy 535 woluminów nowości czytelniczych oraz 281 lektur obowiązkowych w tym 12 audiobooków dla uczniów o szczególnych potrzebach edukacyjnych.  Łącznie zakupiono 816 woluminów.

 

W celu promocji NPRCZ oraz zainteresowania uczniów książką i czytelnictwem, nasza biblioteka szkolna podejmuje wiele różnorodnych działań, takich jak  np.: lekcje biblioteczne, akcje czytelnicze, konkursy czy wystawy książek.  W pierwszym semestrze bieżącego roku szkolnego, nauczyciele biblioteki szkolnej realizowali m.in.:

 

  1. Program Ratownicy Czytelnictwa: celem jest zaangażowanie społeczności szkolnej, rodziców i instytucji zewnętrznych do promowania czytelnictwa. Wizja programu opiera się na wszechstronnym rozwijaniu się uczniów i nauczycieli, wspólna troska i dbanie o świat i siebie. Co więcej literatura ma za zadanie kształtować umiejętność prowadzenia rozmów, kulturalnego dyskutowania i szanowania poglądów.

 

 2.”Dzień postaci z bajek” – akcja czytelnicza zachęcająca do czytania bajek, w ramach której dzieci m.in.: przebierają się za wybrane postaci, czytają bajki, kolorują ilustracje i rozwiązują na ten temat łamigłówki.

 

 3.”Dzień pluszowego Misia” – akcja czytelnicza przybliżająca dzieciom literaturę, w której głównym bohaterem jest miś – dzieci uczestniczą w zajęciach tematycznych, oglądają wystawę, poznają sylwetki bajkowych misiów, itp.;

 

4.”Pokaż jak rodzinnie czytacie książki” – akcja czytelnicza, mająca na celu zachęcenie do rodzinnego czytania książek i pochwalenie się tym na zdjęciu. Z przesłanych zdjęć nauczyciele biblioteki tworzą ciekawy kolaż cyfrowy, zamieszczony na szkolnym Facebook.

5.”Książkowy Kalendarz Adwentowy” – konkurs dla czytelników polegający na systematycznym (przez cały adwent) rozwiązywaniu wyznaczonych zadań.

 

 

  1. Świąteczne spotkania z „Mikołajkiem” – cykl lekcji bibliotecznych, przybliżających książkową serię „Mikołajek”.

 

  1. Wystawy książek zakupionych w ramach NPRCZ oraz promocja ich podczas lekcji bibliotecznych.

 

 

W II semestrze  bieżącego roku szkolnego planujemy natomiast takie działania jak np.:

– Akcja czytelnicza „Książka niespodzianka na ferie”.

– Konkurs plastyczny – atrybuty Harrego Pottera.

– Ogólnopolska Akcja czytelnicza „CAŁA POLSKA CZYTA DZIECIOM”, itp.

W efekcie przystąpienia do Narodowego Programu Rozwoju Czytelnictwa, nasza biblioteka szkolna nie tylko wzbogaciła swój księgozbiór i poszerzyła swoją ofertę. Liczymy na to, że zakupione nowości czytelnicze i liczne działania biblioteki przyczynią się do znacznego wzrostu zainteresowania książką wśród uczniów. Bogata oferta nowych, ciekawych tytułów daje nam pewność, że każdy nasz czytelnik na pewno znajdzie coś dla siebie. Wszystkich czytelników serdecznie zapraszamy!

Bibliotekarze SP2

 

 

Skip to content